Tehnične lastnosti
RODINIRANJE – ZLATENJE SREBRA
Rodiniranje je proces galvanske uporabe rodija, pri čemer gre za površinsko nanašanje plasti tega kemijskega elementa (Rh). Gre za postopek, pri katerem tanko plast rodija nanesemo na drugo kovino. Pri tem nanašamo trde, zrcalno sijajne galvanske prevleke rodija v postopku elektrolize. Galvanske prevleke so po barvi blizu barvi belega zlata, nanešene pa so zelo enakomerno, saj ima elektrolit zelo dober globinski učinek. Belo ali rdeče rodiniramo lahko tudi izdelke iz rumenega ali belega zlata.
Z nanosom te površinske plasti dvigujemo samo trdoto površine, izboljšamo barvo nakita in povečamo sijaj. Hkrati pa izdelek zaščito pred samo oksidacijo, srebrni nakit dobi barvo belega ali rdečega zlata.
Še posebej efekt dosežemo, kadar rodiniramo nakit, v katerem so vdelani kamni, saj povečamo kontrast med kovinsko sive barvo in samimi cirkoni.
Za dober izgled in uspeh pred postopkom je potrebno nakit dobro očistiti in spolirati, ter izvesti nekaj zlatarskih postopkov čiščenja in priprave izdelka.
CIRKON V NAKITU
Beseda „cirkon“, če je prevedena iz perzijščine, bo pomenila „zlato“. To ime minerala je določilo njegov medeni odtenek. Pogosto lahko najdete tudi modre, zelene in rdeče cirkone. Tako obsežna barvna raznolikost kamnov je posledica različnih načinov njihove obdelave.
Splošno o cirkonih:
Nakit s kamenčki je vedno moderen. Privablja njegova podobnost z diamantom. Laiki marsikdaj sploh ne ločijo s prostim očesom ali gre za cirkonij ali diamant.
Čeprav gre za umetno pridobljene kamne, to ne spremeni dejstva, da se čudovito svetijo na svetlobi, da nimajo vidnih napak, temveč so pravilnih kotov in čudovitega brusa. V nakitu najdemo raznobarvne cirkone od belih, vijoličnih, roza do modrih, črnih in zelenih.
Z nošenjem pa počasi izgubijo svoj prvotni sijaj, ob močnih udarcih lahko tudi počijo. Gre za lastnost samega kamna, zaradi katere izpad kamna iz nakita ali njegovo poškodovanje ne predstavlja niti večjega stroška niti stvarne napake, za katero bi odgovarjal prodajalec.
OSNOVNO O SREBRU:
Srebro je prevedeno iz latinskega izraza „argentum“, ki pomeni „bel“ ali „sijoč“. Je čisti kemični element, ki ga v periodnem sistemu najdemo pod oznako Ag in ima najvišjo odbojnost ter toplotno in električno prevodnost v primerjavi s katero koli čisto kovino. Glede njegovega označevanja je določena čistost srebra. Na primer, oznaka “925” je določena čistost za slovenski trg, medtem, ko v svetu najdemo tudi izdelke z nižjo čistino srebra.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.