Tehnične lastnosti
RODINIRANJE – ZLATENJE SREBRA
Rodiniranje je proces galvanske uporabe rodija, pri čemer gre za površinsko nanašanje plasti tega kemijskega elementa (Rh). Gre za postopek, pri katerem tanko plast rodija nanesemo na drugo kovino. Pri tem nanašamo trde, zrcalno sijajne galvanske prevleke rodija v postopku elektrolize. Galvanske prevleke so po barvi blizu barvi belega zlata, nanešene pa so zelo enakomerno, saj ima elektrolit zelo dober globinski učinek.
Z nanosom te površinske plasti dvigujemo samo trdoto površine, izboljšamo barvo nakita in povečamo sijaj. Hkrati pa izdelek zaščitimo pred samo oksidacijo, srebrni nakit dobi barvo belega zlata.
Še posebej efekt dosežemo, kadar rodiniramo nakit, v katerem so vdelani kamni, saj povečamo kontrast med kovinsko sive barvo in samimi cirkoni.
Za dober izgled in uspeh pred postopkom je potrebno nakit dobro očistiti in spolirati, ter izvesti nekaj zlatarskih postopkov čiščenja in priprave izdelka.
Osnovno o srebru:
Srebro je prevedeno iz latinskega izraza „argentum“, ki pomeni „bel“ ali „sijoč“. Je čisti kemični element, ki ga v periodnem sistemu najdemo pod oznako Ag in ima najvišjo odbojnost ter toplotno in električno prevodnost v primerjavi s katero koli čisto kovino. Glede njegovega označevanja je določena čistost srebra. Na primer, oznaka “925” je določena čistost za slovenski trg, medtem, ko v svetu najdemo tudi izdelke z nižjo čistino (vsebnostjo) srebra.
Prepoznavnost:
- na izdelku boste našli žig
- je dober prevodnik toplote
- ne reagira na magnet
- je mehkejše od belega zlata za obdelavo
- se enostavno očisti z domačimi pripravki
Zanimivosti:
Srebro se najpogosteje tvori kot stranski produkt rafiniranja zlata, cinka, svinca in bakra, saj ga je v naravi zelo malo. Najprej se iz rude izloči primarna kovina, iz ostankov pa s pomočjo kemikalij pridobijo srebro, katerega dokončno ekstrahirajo z elektrolizo. Tališče srebra je pri 961.5°C, vrelišče pa med 2000°C in 2200°C. Srebro je neaktivna kovina in načeloma v čistem zraku ne reagira.
Uporaba:
Zaradi zgoraj naštetih lastnosti je srebro kovina, ki ima širok spekter uporabe. Največ se denimo uporablja v fotografiji, sledi uporaba za kontakte v elektronskih napravah, prevodnikih in akumulatorjih. Pogosto je v obliki srebrnega nakita, ornamentov, v gospodinjstvu (pladnji, krožniki, jedilni pribor), v numizmatiki, kot investicija, kjer ima največkrat obliko kovancev ali palic. V zgodovini pa se je uporabljalo kot plačilno sredstvo oz. denar. Vedno več pa ga uporabljajo v medicini za dezinfekcijo ran in za medicinsko orodje.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.