Tehnične lastnosti
SPLOŠNE ZANIMIVOSTI O OPALU
Kako razlikujemo pravi opal od imitacije:
- Naravni kamen, ki leži na dlani, se pod vplivom sončne svetlobe obarva v mavrični barvi. Če je opal sintetičen, tega prelivanje ne opazimo.
- Če je opal pravi, govorimo o poldragem kamnu, takrat se vzorci v notranjem delu ne ponavljajo, barva minerala ostane homogena. Če je kamen umeten, lahko opazite spremembo njegove svetlosti in vzorci bodo enaki.
- Večplastnost se pojavi pri sintetičnemu opalu. Plasti so trakovi, deli so med seboj povezani. Naravni mineral ne more imeti podobne strukture.
- Dobra preglednost: če ima kamen čisto, mlečno belo barvo, je to lastnost naravnega opala. Če je vidna temnejša podlaga, je kamen sintetičen.
- Pojav drobnih mehurčkov: kadar pogledate kamen pod povečevalnim steklom, so v bližini umetnega kamna prisotne miniaturne razpoke, napolnjene z zrakom. Ti mehurčki nastanejo zaradi temperaturnih razlik med obdelavo stekla ali uporabi smole.
- Nenaravne barve: kamni zelo nasičenih barv – svetlo roza, strupena zelena, turkizno modra, običajno so to ponaredki, oz. sintetični opali.
KAKO SKRBETI ZA KAMEN
Opal potrebuje nekaj osnovne nege, da ohrani svoje lastnosti in se ne izsuši. Zato je priporočljivo, da ga nenehno nosite na telesu. Uhani z opali ne potrebujejo posebne pozornosti, če pa je to prstan, ga je treba pri opravljanju gospodinjskih opravil odstraniti. Pri nizki vlažnosti lahko postane mineral nežno površinsko razpokan, matiran ali moten..
ČIŠČENJE OPALOV
Uporabite raztopino domače milnice. Uporabite lahko ne-togo zobno ščetko, prav tako lahko predhodno pustite, da izdelek stoji v vodi. Nato se izdelek zavije v mehko krpo za nekaj časa.
Glede na krhkost mineralov je ravnanje z njim zelo previdno. Bolje je skladiščiti opal v škatlah in posebne prtičke za shranjevanje, kar bo kamen zaščitilo pred zunanjimi vplivi.
RODINIRANJE – ZLATENJE SREBRA
Rodiniranje je proces galvanske uporabe rodija, pri čemer gre za površinsko nanašanje plasti tega kemijskega elementa (Rh). Gre za postopek, pri katerem tanko plast zlata nanesemo na drugo kovino. Pri tem nanašamo trde, zrcalno sijajne galvanske prevleke rodija v postopku elektrolize. Galvanske prevleke so po barvi blizu barvi belega zlata, nanešene pa so zelo enakomerno, saj ima elektrolit zelo dober globinski učinek. Belo rodiniramo lahko tudi izdelke iz rumenega ali belega zlata.
Z nanosom te površinske plasti dvigujemo samo trdoto površine, izboljšamo barvo nakita in povečamo sijaj. Hkrati pa izdelek zaščito pred samo oksidacijo, srebrni nakit dobi barvo belega zlata.
Še posebej efekt dosežemo, kadar rodiniramo nakit, v katerem so vdelani kamni, saj povečamo kontrast med kovinsko sive barvo in samimi cirkoni.
Za dober izgled in uspeh pred postopkom je potrebno nakit dobro očistiti in spolirati, ter izvesti nekaj zlatarskih postopkov čiščenja in priprave izdelka.
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.